Борзнянська територіальна громада
Чернігівська область

Екологія

Випалювання сухої рослинності шкодить довкіллю і карається значними штрафами

Нині триває осіннє прибирання полів, городів та присадибних ділянок. Часто ці роботи завершуються спалюванням сухої рослинності та пожнивних решток. Це, у свою чергу, може спричинити масштабні пожежі, скорочення біологічного різноманіття, а найстрашніше – людські жертви.
Попри застереження та законодавчі заборони, дехто продовжує наражати на небезпеку власне життя і здоров’я, господарство та цілі природні комплекси. Деякі досі вірять у міф про корисні властивості попелу для ґрунту, інші палять сухостій заради забави, не розуміючи, якої шкоди завдають довкіллю.
Але кожен має пам’ятати, що за спалювання рослинності та відходів українським законодавством передбачено покарання. Торік Верховна Рада України прийняла закон, яким значно посилено відповідальність за злочини проти природи.
Так, штраф за знищення або пошкодження рослинності вогнем становить 91 800 гривень.
Максимальний штраф за підпали рослинності навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав сягає 153 000 гривень.
За випалювання трави на землях сільськогосподарського призначення можуть покарати навіть обмеженням волі на строк від двох до п’яти років.
За порушення пожежної безпеки в лісах винуватцям доведеться заплатити від 1 530 до 4 590 гривень, а якщо вони – посадові особи – від 4 590 до 15 300 гривень.
За випалювання луків, пасовищ, парків та газонів у населених пунктах передбачено штраф у розмірі від 3 060 до 6 120 гривень.
Випалювання рослинності на території заповідників коштуватиме від 6 120 до 30 600 гривень.
Мінімальний штраф за забруднення повітря, яке створило небезпеку для життя складає 30 600 гривень.
Під час спалювання рослинних решток утворюються небезпечні продукти горіння. При згорянні 1 тонни таких решток у повітря вивільняється біля 9 кілограмів мікрочастинок диму. У туманні дні багаття створюють свого роду смог (мікрочастинки, що виділяються при неповному згорянні сміття, зв’язані з водяною парою), шкідливий для людей.
До того ж вогнем знищується мікрофлора та фауна верхнього шару ґрунту, гинуть комахи та їх личинки, запилювачі рослин, дощові черв’яки та інші організми, які беруть участь у процесі утворення ґрунту. Знищуються дрібні тварини, птахи та місця їх гніздування. Збіднюється склад трав, оскільки згорає насіння рослин та шар сухої трави, який утримував вологу, перегнивав і формував ґрунт. Знижується родючість ґрунтів погіршується їхня структура.
З огляду на шкоду, яку завдають пожежі, усім жителям варто дотримуватись правил благоустрою та пожежної безпеки, не спалювати сміття та рослинні залишки.

Фото без опису

Фото без опису

За інформацією Департаменту екології та природних ресурсів
Чернігівської облдержадміністрації


Звіт про стратегічну екологічну оцінку Плану соціально-економічного розвитку Борзнянської територіальної громади на 2022-2024 роки


Звіт про стратегічну екологічну оцінку Плану соціально-економічного розвитку Борзнянської територіальної громади на 2022–2024 роки

Довідка про громадське обговорення Звіту про стратегічну екологічну оцінку Плану соціально-економічного розвитку Борзнянської територіальної громади на 2022-2024 роки

Довідка про консультації з органами виконавчої влади у процесі стратегічної екологічної оцінки проєкту Плану соціально-економічного розвитку Борзнянської територіальної громади на 2022-2024 роки

Заходи, передбачені для здійснення моніторингу наслідків виконання Плану соціально-економічного розвитку Борзнянської територіальної громади на 2022-2024 роки для довкілля, у тому числі для здоров’я

План соціально-економічного розвитку Борзнянської територіальної громади на 2022-2024 роки

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь