Безпека праці в умовах аномальної спеки

Дата: 03.08.2021 11:46

Аналіз наявних страхових ризиків свідчить про зв’язок сезонних високих температур повітря робочих зон з причинами конкретних нещасних випадків на виробництві. Тому нагальною стає необхідність проведення ефективних заходів із попередження нещасних випадків під час підвищення температури повітря.

Керівникам різних рівнів, особливо керівникам робіт в умовах підвищення температури повітря, необхідно більш ретельно планувати виробничі завдання для кожного робочого місця саме з урахуванням можливого негативного впливу на організм працівників підвищених температур, інших небезпечних чи шкідливих факторів, що можуть посилюватись під час спеки.

Щоб компенсувати можливий негативний вплив високих температур, необхідно:

• провести позапланові інструктажі щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару, запаморочення;
  • проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт із підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки;
  • доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях;
  • забезпечити працівників питною водою;
  • збільшити тривалість технологічних перерв будівельним бригадам та обмежити роботу в температурні години пік працівників, які виконують фасадні та покрівельні роботи.

В особливо несприятливих умовах:

• запроваджувати спеціальні графіки з урахуванням оптимальних режимів роботи та відпочинку;
  • проводити суворий контроль за використанням відповідного спеціального одягу, спеціального взуття й особливо за наявністю головних уборів.

При необхідності внести тимчасові зміни до правил внутрішнього розпорядку для організації роботи на повітрі в більш сприятливий час доби.

Посилити контроль за дисципліною на водопровідно-каналізаційних об’єктах, оскільки ризики небезпечного впливу шкідливих речовин, а надто в замкнутих просторах (колодязях, камерах, лазах, відстійниках тощо), в умовах підвищеної температури навколишнього середовища зростають у рази.

Слід пам’ятати, що при перебуванні під прямими сонячними променями людина за 30 хвилин отримує тепла достатньо, щоб закип’ятити 3 літри води, – це більше половини всієї крові дорослої людини. Щоб хоч трохи охолодитися, організм випаровує воду, в результаті кров згущується і прокачати її по судинах стає непосильним завданням для серця.

Перша допомога при тепловому ударі повинна бути спрямована на припинення теплового впливу й охолодження організму:

• допоможіть хворому перейти в затінене, добре провітрюване приміщення;
  • зніміть одяг, що заважає охолодженню організму й ускладнює вільне дихання;
  • допоможіть зайняти горизонтальне положення, якщо це неможливо, посадіть хворого на стілець зі спинкою;
  • дайте хворому валідол (під язик), м’ятні краплі або м’ятний льодяник – це полегшить дихання і загальний стан;
  • видаліть зубні протези, оскільки можлива блювота;
  • дайте випити потерпілому підсоленої води не менше 1 літра за кілька прийомів;
  • охолоджуйте тіло, змочуючи його водою, найкращий варіант – загорнутися в мокре простирадло, якщо це неможливо, намочіть рушник і оберніть ним голову, проведіть зволоження одягу і відкритих ділянок тіла, це дозволить вам знизити температуру тіла до оптимальної;
  • при важких формах захворювання може знадобитися закритий масаж серця, штучне дихання;
  • навіть якщо все йде відносно благополучно, не ризикуйте, викличте екстрену медичну допомогу. У результаті теплового удару можуть розвинутися важкі ускладнення.

В обов’язковому порядку слід викликати екстрену медичну допомогу за наявності хронічних захворювань (може відірватися тромб, статися інсульт тощо).

Керівник, подбай про безпечні умови праці для працівника до настання біди!!!

В.О. Луценко,
страховий експерт з охорони праці
Бахмацького відділення управління виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України у Чернігівській області