Домоткане полотно – культурна спадщина України
Полотно – це гладка і щільна лляна чи конопляна тканина найпростішого переплетення. Полотно тчеться з чесаної і пасочньої пряжі, щільність якої залежить від номера пряжі.
Домоткане полотно масово виготовлялось селянами до поширення фабричних тканин. З льону (конопель) готували кужіль (чесану і пасочню). Пряжу пряли різної товщини і ткали полотно на ручному верстаті.
Гребінне чи пасічнє полотно виготовлялося із чесаної на гребінках кужелі і призначалося воно для верхнього одягу. З першого ґатунку кужелі, «тринадцятки» виготовляли найтонше полотно, яке теж називали «тринадцяткою». Воно призначалось для спідньої білизни.
У фондах музею-садиби Олександра Саєнка знаходиться меморіальна річ – особиста полотняна сорочка художника Олександра Саєнка, полотно для якої виткане на ручному верстаті.
Гаврилей Ганна Олександрівна, колишня завідуюча Вольницьким сільським клубом, передала у постійне користування музею основу – прядиво Гаврилей Уляни Миколаївни, 1905 року народження, уродженки с. Вольниця (Ленден) яка пряла полотно на верстаті, снувала пряжу на снівниці.
На ткацькому верстаті у с. Вольниця ткала рядна (ліжники) Кішка Євдокія Степанівна, 1912 року народження. Ії рядна передала у постійне користування музею Чабак Валентина Михайлівна 1933 року народження, з села Вольниця. Для ткання ряден використаний вал – груба пряжа, для якої йшли грубі відходи від чесання кужелі. Таку ж пряжу для ткання домотканого полотна використовували у роботі і сестри з м. Борзна – Дорошенко Мотрона Миколаївна 1925 року народження та її сестра Іващенко Євдокія Миколаївна 1921 року народження. Рядна – ліжники виткані ними, передала у постійне користування музею Дорошенко Людмила Сергіївна.
Історія цієї дивовижної тканини сягає в сиву давнину. В наш час домоткане полотно залишило свою назву, але майже повністю перейшло до фабричного виробництва. За його сучасних властивостей – домоткане полотно несе в собі еталон якості, натуральності і тому, в даний час – більше використовується для створення етнічного одягу, рушників тощо. Найважливішою властивістю домотканого полотна для створення вишивки є його чітка структура волокон. Домоткане полотно є культурною спадщиною України.
Директор Борзнянського художньо-меморіального музею
«Садиба народного художника України О. Саєнка»
Ніна Храпач