Борзнянська територіальна громада
Чернігівська область

Домоткане полотно – культурна спадщина України

Дата: 17.12.2021 09:28
Кількість переглядів: 729

Фото без опису

Полотно – це гладка і щільна лляна чи конопляна тканина найпростішого переплетення. Полотно тчеться з чесаної і пасочньої пряжі, щільність якої залежить від номера пряжі.
Домоткане полотно масово виготовлялось селянами до поширення фабричних тканин. З льону (конопель) готували кужіль (чесану і пасочню). Пряжу пряли різної товщини і ткали полотно на ручному верстаті.
Гребінне чи пасічнє полотно виготовлялося із чесаної на гребінках кужелі і призначалося воно для верхнього одягу. З першого ґатунку кужелі, «тринадцятки» виготовляли найтонше полотно, яке теж називали «тринадцяткою». Воно призначалось для спідньої білизни.

У фондах музею-садиби Олександра Саєнка знаходиться меморіальна річ – особиста полотняна сорочка художника Олександра Саєнка, полотно для якої виткане на ручному верстаті.
Гаврилей Ганна Олександрівна, колишня завідуюча Вольницьким сільським клубом, передала у постійне користування музею основу – прядиво Гаврилей Уляни Миколаївни, 1905 року народження, уродженки с. Вольниця (Ленден) яка пряла полотно на верстаті, снувала пряжу на снівниці.
На ткацькому верстаті у с. Вольниця ткала рядна (ліжники) Кішка Євдокія Степанівна, 1912 року народження. Ії рядна передала у постійне користування музею Чабак Валентина Михайлівна 1933 року народження, з села Вольниця. Для ткання ряден використаний вал – груба пряжа, для якої йшли грубі відходи від чесання кужелі. Таку ж пряжу для ткання домотканого полотна використовували у роботі і сестри з м. Борзна – Дорошенко Мотрона Миколаївна 1925 року народження та її сестра Іващенко Євдокія Миколаївна 1921 року народження. Рядна – ліжники виткані ними, передала у постійне користування музею Дорошенко Людмила Сергіївна.

Історія цієї дивовижної тканини сягає в сиву давнину. В наш час домоткане полотно залишило свою назву, але майже повністю перейшло до фабричного виробництва. За його сучасних властивостей – домоткане полотно несе в собі еталон якості, натуральності і тому, в даний час – більше використовується для створення етнічного одягу, рушників тощо. Найважливішою властивістю домотканого полотна для створення вишивки є його чітка структура волокон. Домоткане полотно є культурною спадщиною України.

 

Директор Борзнянського художньо-меморіального музею
«Садиба народного художника України О. Саєнка»
Ніна Храпач



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь